Wytyczne wraz z podstawami prawnymi do prawidłowego zabezpieczenia pod kątem ppoż. punktów dystrybucji gazu płynnego propan-butan w butlach 11 kg.

1.Usytuowanie kontenera z butlami na gaz propan-butan.
W handlowej sieci detalicznej, poza stacjami paliw, dopuszcza się składowanie butli w kontenerach o konstrukcji ażurowej. Kontenery te, o łącznej masie gazu w butlach do 440 kg., powinny być usytuowane w odległości co najmniej:
- od budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego i mieszkalnych, a także od innych budynków, jeżeli ich konstrukcja wykonana jest z elementów palnych – 8 m.;
- od pozostałych budynków, od studzienek i innych zagłębień terenu oraz od granicy działki – 3m.
Dopuszcza się składowanie butli w kontenerach przy ścianie budynku o klasie odporności ogniowej co najmniej REI 120, w odległości co najmniej 2 m. w poziomie i 9 m. w pionie od znajdujących się w niej otworów okiennych i drzwiowych.

§ 10 ust. 2 i 3 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  z dnia 21 kwietnia  2006r. w sprawie  ochrony  przeciwpożarowej  budynków,  innych  obiektów budowlanych i terenów /Dz. U. Nr 80 poz. 563/.

2.Wyposażenie w podręczny sprzęt gaśniczy.
Zgodnie z § 81 ust. 1 pkt. 2 ppkt. a  lub ust. 2  Rozporządzenia  Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz. U. 243 poz. 2063 z dnia 14 grudnia 2005r.) punkty wymiany gazu propan-butan w butlach gdzie masa składowanego gazu płynnego wynosi do 440 kg gazu  powinny być wyposażone min. w 1 gaśnicę proszkową 9 kg. Dopuszcza się stosowanie 2 gaśnic CO2 5 kg. zamiast 1 gaśnicy proszkowej.

3.Aktualne badania i konserwacja podręcznego sprzętu gaśniczego.
Sprzęt gaśniczy będący na wyposażeniu powinien być poddawany okresowym badaniom i  konserwacji zgodnie  z § 3 ust 2 i 3 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  z dnia 21 kwietnia 2006r. w sprawie  ochrony  przeciwpożarowej  budynków,  innych  obiektów budowlanych i terenów /Dz. U. Nr 80 poz.  563/.

4.Brak oznakowania  usytuowania podręcznego sprzętu  gaśniczego.
Miejsce usytuowania podręcznego sprzętu gaśniczego powinno być zgodne  z  §  4 ust. 2 pkt. 4 ppkt b Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  z dnia 21 kwietnia 2006r. w sprawie  ochrony  przeciwpożarowej  budynków,  innych  obiektów budowlanych i terenów /Dz. U. Nr 80 poz. 563/ oraz PN-92/N-01256/01 Znaki bezpieczeństwa, Ochrona Przeciwpożarowa.

5.Instrukcja postępowania na wypadek powstania pożaru z numerami alarmowymi
Obiekt  należy wyposażyć  w  Instrukcję  postępowania  na wypadek powstania  pożaru wraz z wykazem telefonów alarmowych zgodnie  z  §  4  ust.  2  pkt.   3  Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  z dnia 21 kwietnia 2006r. w sprawie  ochrony  przeciwpożarowej  budynków,  innych  obiektów budowlanych i terenów /Dz. U. Nr 80 poz.563/.

6.Oznakowania terenu znakiem zakazu używania otwartego ognia
Oznakowania terenu znakiem zakazu używania otwartego ognia reguluje §  4  ust. 2 pkt. 4 ppkt. e Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  z dnia 21 kwietnia 2006r. w sprawie  ochrony  przeciwpożarowej  budynków,  innych  obiektów budowlanych i terenów /Dz. U. Nr 80 poz. 563/.